BEZPROSTREDNE

01.01.2014 13:36

Interiér, či exteriér ako prostredie tvoriace súčasť životného priestoru človeka nikdy neunikne jeho vnemom. Neprehliadnuteľným dôvodom je to, že mnohé z nich  priamo podnecuje, či vytvára. Je preto dosť nevyhnutné, aby sme im venovali dostatočnú pozornosť, pretože dokážu v našom živote výrazne ovplyvniť jeho pokoj a harmóniu.

Realita 1... dať do základovej konštrukcie napríklad o 25% viac betónu iba z dôvodu, že by bolo treba na bagri kopajúcom výkopy vymeniť širokú lyžicu za užšiu – nad tým sa v danej etape prác iba mávne rukou. Čo na tom, že v projekte boli základy navyše predimenzované...pre istotu?!                                ... dať napríklad do obývacej izby doplnkovú svetelnú rampu, ako niečo navyše k funkčnému osvetleniu, pre vytvoredetail v kúpelni, realny interier,  realizovany interier, pekná kúpeľňa, moderná kúpeľňa, dobrý nápadnie inej atmosféry a pre variabilitu vnímania priestoru, býva zväčša ťažký problém. Jedná sa pri tom iba o zlomok nákladov, nad ktorými sa mávlo rukou pri zakladaní stavby. Interiér stavby sa musí robiť nakoniec, to je logické, ale častokrát práve na to dopláca, lebo väčšinou až vtedy sa začína šetriť finančnými prostriedkami a úspory sa hľadajú všade. Pekný, účelný a pôsobivý interiér však môže vzniknúť iba vtedy, keď  sa  dajú prostriedky aj na ten jeho posledný detail...

Realita 2 ...  dôležitým aspektom interiérovej tvorby je spolupráca investora a interiérového architekta, ale hlavne jej načasovanie. Ľudia sa častokrát divia tomu, načo je potrebné pri serióznom záujme o riešenie interiéru osloviť interiérového architekta už v čase realizácie hrubej stavby. odvážny interiér, farby v interiéri, moderný interiér, reálny interiér, realizovaný interiér, dobrý nápadPresvedčia sa o tom, ale žiaľ  väčšinou neskoro...až vtedy, keď sa rozhodujú medzi vybúraním časti čerstvo vybudovanej stavby, alebo kompromisným riešením, že tá vysnívaná nová chladnička bude síce širšia, dvojdverová, ale iba voľne stojaca pri stene, nakoľko sa do vymurovanej stavebnej niky nevojde... Všetky nároky na interiérové riešenie – podmienky inštalácie elektrospotrebičov, vstavaného nábytku a zariaďovacích predmetov, atypických materiálov a konštrukčných riešení - musí mať investor dobre premyslené, resp. navrhnuté interiérovým architektom, už pri riešení hrubej stavby, resp. pred realizáciou hlavných rozvodov a prípojných miest všetkých inštalácií – kanalizácia, voda, elektro, vykurovanie, príp. vzduchotechnika, ozvučenie, bezpečnostné systémy. Toto býva dosť „boľavou“ záležitosťou každej stavby, avšak široké pole pôsobnosti šetrenia času a finančných prostriedkov.

Realita 3 ...  investor je ten, ktorý na začiatku uvedie čo najpodrobnejšie svoje  požiadavky. Investor je ten, ktorý potom, počas  predkladania návrhov riešení, kladie otázky až dovtedy, kým veci neporozumie. Naozaj??? Je to v nás, že sa dosť zdráhame vysloviť slová nechápem, atraktívne línie interiéru, reálny interiér, zrealizovaný interiér, moderný interiér, výborný nápad, nový interiér, super interiér, top interiér, slovenský interiérnerozumiem,... iba kvôli pomyselnej negatívnej mienke o sebe. Avšak pri takomto postoji pri posudzovaní navrhovaných riešení nás toto zdráhanie sa môže vyjsť dosť draho. Mladí manželia postavili nový dom v domnení realizácie ideálneho projektu. Oči sa im otvorili až v stavbe – do kuchyne cez obývaciu izbu, žiadne zádverie, vstupná hala samé okná, dvere, schodisko, ...bez možnosti umiestnenia vešiakovej steny či topánkovej skrinky. Nemali odvahu priznať sa stavebnému projektantovi, že nerozumejú ...?!?... Riešenie sme nakoniec našli, avšak stálo minimálne 10x viac ako by stálo pred realizáciou stavby pri posúdení projektu stavby.

Zažil som viackrát situácie ako investor spokojne pokyvkával hlavou chápavo, ako inak, pri vysvetľovaní navrhnutého riešenia na papieri. A potom na stavbe, po jeho realizácií, sa neubránil prekvapivému pohľadu so slovami: „Ááá, tak to malo byť takto???“ Pokiaľ je to prekvapenie príjemné, tak napriek všetkému pohladí...veľmi...

Zo stavebného hľadiska je interiér iba finalizácia diela, záverečné práce, ktoré by však mali po dokončení vyvolať spokojnosť a pozitívne pocity. Interiérová architektúra? Je to niekedy iba iný pohľad na tisíckrát videnú a vnímanú vec, ktorá vo vašich očiach už nemôže mať iné riešenie...a...predsa. Som preto tu a teším sa na vaše otázky, na ktoré som pripravený poskytnúť svoj pohľad.